CategoriesLifestyle

25 marzec – Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi – inicjatywa WWF związana z polityką ekologiczną, organizowana co roku w ostatnią sobotę marca. Zapoczątkowana w 2007r. i od tamtej pory cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Godzina dla Ziemi – “Chrońmy naszą przyrodę!

 

Inicjatywa ta ma na celu skłonienie nas do refleksji nad zmianami klimatycznymi i podniesienie świadomości na temat problemu nadmiernego zużycia energii, poprzez przekonanie zwykłych ludzi i firm do wyłączenia świateł w domach i biurach na symboliczną godzinę.

 

Godzina dla Ziemi w skrócie*:

  • Po raz pierwszy odbyła się w Sydney w 2007 roku. Uczestniczyło w niej 2,2 mln osób.
  • W 2008 roku wzięło w niej udział 50 milionów ludzi w 370 miastach na całym świecie. W Polsce zgasły światła m.in. w Warszawie i Poznaniu.
  • W 2009 roku swój udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów.
  • Według WWF w 2010 roku wyłączenie świateł na 60 minut było największym wysiłkiem na rzecz ochrony przyrody w historii. Dołączyło do niej ponad 4500 osób. Miasta w 128 krajach. Zgasły światła najsłynniejszych budynków – Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydney. W Polsce wzięło udział 40 miast, w tym 15 wojewódzkich.
  • W 2017 roku w akcję zaangażowało się blisko 80 miast w Polsce.
  • Operacja jest czasami krytykowana za jej symboliczny charakter, a tym samym ma niewielki wpływ na zużycie energii

Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF będzie poświęcona walce z utratą różnorodności biologicznej. Według najnowszego raportu WWF Living Planet, monitorowane populacje kręgowców zmniejszyły się o 69% w ciągu ostatnich 50 lat.

Gatunki znikają, ponieważ ludzie kontynuują ekspansję na swoich ziemiach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przyrody i jej różnorodności jest powiększanie i tworzenie nowych obszarów chronionych.

 

Jak co roku, akcja gaszenia świateł startuje o 20:30 a kończy się o 21:30.

Jak co roku, na pewno weźmiemy w niej udział.

Dołączysz do nas?

 

Dbajmy dziś o środowisko jutra!

 

*  https://pl.wikipedia.org/wiki/Godzina_dla_Ziemi