CategoriesPojemniki na odpady

To już jutro! Światowy Dzień Recyklingu – dlaczego to takie ważne?

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Tylko w Unii Europejskiej występuje ok 12% światowej produkcji odpadów komunalnych. Ile z tych odpadów udaje się nam ponownie przetworzyć? Jak wygląda ogólne podejście do selektywnej zbiórki odpadów?

Światowy dzień recyklingu – dlaczego to takie ważne?

Sama Unia Europejska odpowiada za ok 12% światowej produkcji odpadów komunalnych. Dobrą informacją jest wzrost ogólnego wskaźnika recyklingu ów odpadów w UE. Od kilku lat systematycznie się on poprawia i w obecnej chwili osiągnął poziom 49%. Mimo to, 24% odpadów wciąż trafia na wysypiska jako nieposegregowany odpad komunalny. Wskaźniki recyklingu dla innych typów odpadów wahają się od 64% wszystkich odpadów opakowaniowych do 39% odpadów elektrycznych i elektronicznych. Polska znajduje się na 16 pozycji w europejskim zestawieniu ukazującym poziom recyklingu odpadów komunalnych w Europie.

 

Tyle o Europie, jak natomiast sprawa recyklingu wygląda w Polsce?

 

Według danych GUS:

  • 13 673 583,14 ton – tyle ogólnie w 2021 r. zostało zebranych odpadów komunalnych
  • 5 439 546,47 ton – tyle ogólnie w 2021 r. zostało zebranych odpadów z podziałem na poszczególne frakcje

 

 

Jak wynika z powyższych danych, jedynie 39,8% ogółu odpadów stanowią odpady zebrane selektywnie. Na pocieszenie można dodać, że wskaźnik odpowiadający za segregację odpadów w naszym kraju systematycznie wzrasta. Jeszcze 10 lat temu wynosił on zaledwie 13,5%.

 

 

Z jednej strony wzrasta nasza świadomość i chęć dbania o środowisko, jednak z drugiej strony, wciąż niepokojącym zjawiskiem jest coroczny wzrost ilości produkowanych odpadów. I tak w 2021r. wyprodukowano o 556 685,31 ton odpadów więcej niż w 2020r. i, o aż 920 804,97 ton więcej, niż w roku 2019.

 

Uczmy się zatem nie tylko segregacji tego co wyrzucamy, starajmy się dodatkowo wyrzucać jak najmniej, unikając przede wszystkim produktów jednorazowych.

 

Dla przypomnienia i utrwalenia zasad selektywnej zbiórki odpadów obowiązujących w Polsce, załączamy praktyczny informator z opisem poszczególnych frakcji. Infografikę można pobrać*  tutaj ⇒ Infografika – Selektywna Zbiórka Odpadów

 

Ograniczając ilość generowanych odpadów dajemy przestrzeń do rozwoju przyszłym pokoleniom
w czystszym i przyjaznym dla życia otoczeniu.

 

Dbajmy dziś o środowisko jutra!

 

* W przypadku wykorzystania materiałów prosimy o podanie źródła, tj. Abrys Technika Sp. z o.o., strona internetowa: abrys-technia.pl

Źródło danych:

https://bdl.stat.gov.pl
https://www.eea.europa.eu