Bezodpływowy zbiornik na ścieki, który nazywany szambem, to jedna z najpopularniejszych metod pozbywania się nieczystości. Przypatrzmy się wadom i zaletom, jakie posiada betonowy zbiornik na szambo i ten wykonany z plastiku.
Zacznijmy od szamba betonowego, które jest wariantem najbardziej znanym. Na plus idzie duża masa, gdyż dzięki większej wadze zbiornik pewnie osadzi się w ziemi i nie zagraża mu wypłynięcie pod wpływem naporu wód gruntowych, pozostając nawet pustym. Szambo z betonu jest bardzo wytrzymałe, a ma to znaczenie w sytuacji, gdy nad zbiornikiem chcemy zbudować podjazd do garażu czy miejsce parkingowe. Musimy wziąć pod uwagę, że taki „betoniak” waży ok. 5-ciu ton. Transport oraz montaż są bardzo problematyczne, zwłaszcza że nie na każdą działkę wjedzie ciężarówka oraz dźwig.
Natomiast zbiornik z tworzywa sztucznego o zbliżonych gabarytach waży ok. 200 kg, a nie 5 ton co jest wielkim udogodnieniem dla montażu i transportu.
Ze względu na małą wytrzymałość na duże obciążenia rzadko montuje się je pod np. podjazdem, choć możemy zamontować nad takim zbiornikiem na szambo płytę betonową. Pojawiają się głosy, że tworzywa sztuczne są mniej wytrzymałe od betonu – nie jest to do końca prawdą, choć punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jest bardzo elastyczne, pochłaniając wszelkie drgania i uderzenia. Jest także łatwiejsze w czyszczeniu a z racji na dużą odporność fizykochemiczną, nie ulega korozji, erozji, a także nie nasiąka. Z racji na niewielki ciężar zbiornik trzeba zabezpieczyć przed wypchnięciem przez wody gruntowe poprzez zamocowanie do płyty żelbetowej czy obetonowanie.